top of page

Je suis Pierre Stambul 

מדוע השתלטה היחידה ללוחמה בטרור על פייר סטומבול ?

 

 

אלאונור מרזה ברונשטיין

09/06/2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תשעה ביוני 2015, הלילה יורד על מרסיי. בערך שתיים לפנות בוקר צרים לוחמי יחידת העילית הצרפתית רד (Raid) על שכונה שלמה ואוסרים בה כל תנועה. הם פורצים לבניין המטרה תוך שבירת דלת הכניסה שלו. שכן שנבהל מהרעש יוצא לראות מה קורה. הבחורים החסונים מתגברים עליו בקלות ומטיחים אותו לרצפה.

 

בין משימות היחידה ״מאבק בטרור״, ״פיגועי מיקוח עם בני ערובה״, ״דיכוי מהומות״. הם נכנסים לפעולה במצבי סיכון קיצוני. הצרפתים מכירים היטב את היחידה המרשימה הזו. ב-1993 אדם המכנה עצמו (H.B  / The Human Bomb) הפצצה האנושית, השתלט על בי״ס והחזיק בעשרות ילדים כבני ערובה, תוך שהוא מצמיד לגופו חומרי נפץ. בתום 46 שעות של מו״מ מורט עצבים חסלוהו לוחמי רד ושחררו את הילדים. עשרים שנה מאוחר יותר, במרץ 2012, התרחשה סדרה של התקפות ירי על חיילים ואזרחים יהודים בערים בדרום צרפת. הטבח בבי״ס ״אוצר התורה״ בטולוז היה להתקפה המזוויעה ביותר על בי״ס בתולדות צרפת. ארבעה נרצחו: הרב והמורה יונתן סנדלר ושני ילדיו אריה (בן 6) וגבריאל (3); מרים מונסונגו היתה בת שבע כשנורתה בראשה. לוחמי היחידה שוב התערבו ו״נטרלו״ את מוחמד מראח הרוצח בהתקפות הנ״ל. 

 

אז רגע. יחידת רד? באמצע הלילה? האם טרוריסטים גרים בבניין זה? האם הצרפתים בסכנה בשכונה שקטה הזאת במרסיי? מי לעזאזל גר בבניין הזה שצריך לנטרלו מיידית ע״י ״הגברים בשחור״ שלנו? מיהו האיש שנקשר על-ידם לכסא בעוד בת הזוג שלו מוצמדת בכוח לקיר? שמו פייר סטומבול. האם אי פעם שמעתם/ן שם זה? אני מניחה שאיש/ה מכם/ן לא שמע/ה את שמו. לא שמעתם/ן כי בעולם יודעים מעט מאד על קולות ההתנגדות של יהודים באירופה ובמיוחד בצרפת.

 

הוא חשוד שרצח את אשתו. אבל אשתו כאן, לידו והיא בריאה לגמרי. למעשה זו היתה תרמית: מישהו התקשר למשטרה והציג את עצמו כפייר סטומבול, שרק הרגע רצח את אשתו ועומד לבצע מרחץ דמים באמצעות הנשק שבידו. זה נעשה כבר מספר פעמים נגד פעילים פוליטיים ועיתונאים צרפתים שנתפסים כשמאלנים, תמיד ע״פ אותו דפוס: שיחת טלפון למשטרה, בה המטלפן מודיע שביצע הרגע פשע ומאיים להמשיך את הטבח. המטרות שנבחרו לתרמית היו תמיד מי שנחשבים כמבקרים את המדיניות הישראלית. 

 

פייר הוא פעיל ידוע ונשיא שותף של UJFP ההתאחדות היהודית הצרפתית למען השלום, ארגון אוניברסאליסטי יהודי חילוני המקושר לארגון יהודי אירופה למען שלום צודק (EJJP), פדרציה של ארגונים יהודיים בעשר מדינות אירופאיות. הפדרציה נוסדה באמסטרדם ב-2002 ועקרונותיה הם גינוי לכל אלימות נגד אזרחים במצבי סכסוך; הכרה בישראל בגבולות הקו הירוק של 1967 ; מחויבות לזכות הפלסטינים למדינה בשטחים הכבושים עתה בידי ישראל בגדה המערבית, מזרח ירושלים ועזה; הכרה בזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. פעילי הארגון בצרפת, בעקבות הארגון האירופי, תומכים בקמפיין החרם הבינלאומי BDS.

 

הנה פשעו של פייר סטומבול: הוא יהודי לא ציוני שתומך בקמפיין החרם על ישראל. והוא מדבר על זה בכל זמן ומקום שמוזמן אליו. הוא אינו יהודי נגוע בשנאה עצמית. הזהות היהודית היא דווקא המקור לסולידריות שלו עם הפלסטינים.

 

בתשעה ביוני 2015 היה צפוי להתקיים כנס ציבורי בטולוז תחת הכותרת ״אנטישמיות / אנטי-ציונות: מי מרוויח מחיבור השתיים?״. הכנס הוא אחד מיני רבים בו פעילים צרפתיים, ביניהם יהודים, נאבקים נגד הפללת תנועת הסולידריות עם הפלסטינים. הם מסבירים שוב ושוב שאנטי-ציונות אינה אנטישמיות. עוד ועוד קולות ״אחרים״ בגולה ובישראל נשמעים והם לא יהודים שונאי עצמם. הם דווקא מבטאים את זהותם היהודית ונאבקים עבור זכויות אדם, שיוויון ושלום. בניגוד לדבריו של יאיר לפיד לפני מספר ימים בבית כנסת בניו יורק, להתנגד למדיניות של ישראל ולכיבוש ולתמוך בקמפיין החרם אינם ״אנטישמיות קלאסית בהסוואה מודרנית״.

 

אחרי שהוחזק שבע שעות בחקירה פייר סטומבול סיפר לי בהתרגשות בשיחה טלפונית:

״המעצר לא היה מקרי. מתוכנן להערב אירוע פומבי בטולוז בו אני ארצה. אבקר שם את הנרטיב שמבלבל בין אנטי-ציונות לאנטישמיות. אומר שם שכיהודי אני מתנגד למדיניות הישראלית (…) אנחנו נוגעים בנושא מאד רגיש (…) נראה שהם מנסים להשתיק אותנו ולמנוע את האירוע״.

 

רק רגע. האם צרפת אינה אמורה להיות הארץ של זכויות האדם? האם לא היו אלה הצרפתים שמיליונים מהם הפגינו בעד חופש הביטוי אחרי הטבח הנורא בשארלי הבדו בינואר האחרון?

 

נראה שחופש הביטוי ניתן בצרפת באופן סלקטיבי לאחרונה. הוא נתקל בקשיים מיוחדים כשמדובר בקונפליקט הישראלי - פלסטיני. ביקורת על ישראל נהפכה לפשע. הפגנות נגד ההתקפה הישראלית על עזה נאסרו ביולי 2014 וכך גם אירועים ציבוריים רבים, בעיקר באוניברסיטאות. 

 

במרץ 2015 בטולוז ארגנה מפלגת השמאל NPA (המפלגה האנטי קפיטליסטית החדשה) מפגש פומבי תחת הכותרת ״אפרטהייד: מדרא״פ לישראל״ בנוכחות פאריד איסאק, דמות דרום אפריקאית ידועה במאבק נגד האפרטהייד. האירוע בוטל כמה שעות לפני המועד שלו ע״י ראש העיר ז׳אן-קלוד מודאנק באמתלה של ״סכנה להפרה של ביטחון הציבור״.

 

ראש העיר אינו מסתיר את אהדתו לישראל, הוא מזכיר ״אגודת הידידות צרפת - ישראל״ בפרלמנט הצרפתי. במלאת 67 שנה לישראל הוא אישר מחדש בטקס בעיריית טולוז את ״הידידות הנמשכת לישראל בעומק ליבה של טולוז״, תוך התעלמות ברורה מהפלסטינים. 

 

במקביל, הליגה להגנה יהודית (שאסורה בישראל וארה״ב אבל מותרת בצרפת) קראה להפגין ולמנוע את האירוע הציבורי האחרון בטולוז, בו הרצה פייר סטומבול. הם כינו את ההתאחדות היהודית הצרפתית למען השלום ״תנועת בוגדים יהודים שתומכת באויבים״. הם משווים אותם לקאפו ממחנות הריכוז הנאציים.

 

פייר סטומבול הצליח להגיע לטולוז ודיבר בפני אולם מלא ב-300 א/נשים. הוא הסביר מדוע הוא - בן למתנגד לנאצים שגורש למחנה נאצי - נאבק למען צדק ומדוע המורשת המוסרית והיהודית מאפשרות לו להבחין בקול רם וצלול בין אנטי-ציונות לאנטישמיות.

 

      Photo credits: UJFP/ BDS Toulouse

bottom of page